Poliüretan Hakkında

Poliüretan Nedir?Poliüretan, polimer ailesinin içinde yer alan önemli bir ürün grubudur. Poliüretan ilk kez Alman bilim adamı Otto Bayer tarafından 1937 yılında sentezlenmiş ve diizosiyanatın, diol ile reaksiyonuyla elde edilmiştir. Daha sonraları, diollerin yerini daha büyük molekül ağırlıklı polioller almıştır. Bu şekilde oluşan poliüretan daha sağlam ve daha esnek bir yapı oluşturur.


Poliüretan sünger üretiminde 3 ana hammadde önemli bir rol oynar. Bunlar; poliol, izosiyanat ve sudur. Diizosiyanatın bir kısmı poliol ile polimerleşirken, küçük bir kısmı da su ile reaksiyona girerek gözenekli poliüretan yapıyı meydana getirir. Katalizör, stabilizör ve diğer yardımcı ajanlar ise kimyasal reaksiyonu desteklemek için kullanılır. Bunlara ek olarak; spesifik özellikler elde etmek için, istendiğinde, boya ve alev geciktirici gibi katkı maddeleri de formülasyona ilave edilebilmektedir. Olgunlaşma (kürlenme) süresi (24-72 saat) sonunda esnek ve sağlam bir polimer yapı meydana gelmektedir.


Süngerle ilgili iki önemli ölçüm dansite (yoğunluk) ve sertliktir. Kalite direkt olarak dansite ile ilgilidir. Yüksek dansite, yüksek kalite demektir. Sertliğin kaliteye bir etkisi bulunmamaktadır. Yüksek kaliteli sünger yumuşak bir his verebileceği gibi, düşük kaliteli sünger de sert hissedilebilir.

Tüm süngerler kullanımla birlikte sertlik kaybeder. Daha kaliteli süngerler sertliklerini daha yavaş olarak kaybederler. Rengin süngere kalite ve performans olarak hiçbir etkisi yoktur. Süngerin doğal rengi beyazdır. Renk sadece farklı kalitedeki süngerleri birbirinden daha kolay ayırt etmek için kullanılır.


Uygulama Alanları?


Plastik sanayinin alt dallarından biri olan Poliüretan (PU) sektörü, poliüretanın yaşamın her alanında sıkça kullanmaya başlanmasıyla birlikte geleceğin sektörlerinden biri olarak anılmaya başlanmıştır.

Poliüretan sünger; nihai ürünlerde görünmese de, günlük yaşamımızın pek çok alanında önemli bir yer kaplamaktadır.

Sunduğu rahatlık, konfor ve ekonomik avantajlar ile bundan böyle hayatımızda giderek artan bir oranda var olmaya da devam edecektir.